Fafo: Hjem

blank

Om Fafo
Forskning
Ansatte
Publikasjoner
Søk
English
Logg inn

blank

Fafo: Nyhetsarkiv januar 2012

Nyheter fra Fafos førsteside * Nyhetsarkiv hovedside

Fafo-rapport 2012:02 forside Ny Fafo-rapport: «When I'm Sixty-Four» – seniorpolitiske framtidsbilder

31. januar 2012
Fafo-forskerne Jon M. Hippe, Tove Midtsundstad, Åsmund Arup Seip, Hanne Bogen og Gudmund Hernes presenterer en ny rapport med fire framtidsbilder av seniorene i arbeidslivet. Gruppen av arbeidstakere mellom 55 og 75 år vokser fram mot 2030. Klarer vi å ta vare på denne kompetansen? Rapporten retter søkelys mot faktorene som påvirker utviklingen, og belyser viktige veivalg og utfordringer vi står overfor. 2012 er «Det europeiske året for aktiv aldring og solidaritet mellom generasjoner», og Fafo-rapporten legges fram på seminaret til Senter for seniorpolitikk 31. januar.
Pil Last ned Fafo-rapporten «When I'm Sixty-Four» – seniorpolitiske framtidsbilder
Pil Les mer om Fafo-rapporten «When I'm Sixty-Four» – seniorpolitiske framtidsbilder
Pil Les mer om Det europeiske året for aktiv aldring og solidaritet mellom generasjoner

Jørgen SvalundNy Fafo-rapport: Undersysselsetting og ufrivillig deltid

31. januar 2012
Undersysselsetting og ufrivillig deltid er en utfordring for den enkelte som opplever det, for samfunnsøkonomien og for velferdsstaten. I en ny rapport ser Fafo-forsker Jørgen Svalund på variasjon mellom ulike grupper arbeidstakere. Hvor lenge er de utsatt for undersysselsetting og ufrivillig deltid? Hva skjer etterpå – får de lengre arbeidstid, endrer de behov eller går de ut av arbeidslivet?
Pil Last ned Fafo-rapporten Undersysselsetting og ufrivillig deltid
Pil Les mer om Fafo-rapporten Undersysselsetting og ufrivillig deltid

Jon Erik DølvikKronikk om vikarbyrådirektivet: Et høyt spill

31. januar 2012
Analyser tyder på at vikarbyrådirektivet kan være et redskap til å rydde opp og skape mer lik konkurranse. Et veto kan dermed være et høyt spill med svært usikker gevinst, skriver Fafos seniorforsker Jon Erik Dølvik i en kronikk i Dagsavisen i dag.
Pil Les kronikken: Et høyt spill

Anne Inga HilsenNy artikkel: Older workers: a suitable case for circles

25. januar 2012
Fafo-forsker Anne Inga Hilsen har sammen med Richard Ennals skrevet artikkelen «Older workers: a suitable case for circles» i AI & Society, vol. 24, nr. 1 2012. Forfatterne ser på forholdet mellom generasjonene i Norge og Storbritannia. Vekten er lagt på eldre arbeidstakere, som er presset på begge kanter av ansvar for både foreldre og barn.
Pil Les mer og last ned arikikelen Older workers: a suitable case for circles

Svein Erik MoenNy Fafo-rapport: Kommunen som samfunnsutvikler

25. januar 2012
Fafo-forsker Svein Erik Moen har skrevet rapporten Kommunen som samfunnsutvikler som blir overrakt næringsminister Trond Giske på et miniseminar hos Fagforbundet i dag. I rapporten har Moen forsøkt å kartlegge og forstå det næringsarbeidet kommunene gjør for å utvikle det lokale næringslivet og skape jobbmuligheter. Det overordnede målet har vært å undersøke hva som hindrer og hva som fremmer kommunenes evne til å arbeide med næringsutvikling.
Pil Last ned Fafo-rapporten Kommunen som samfunnsutvikler
Pil Les mer om Fafo-rapporten Kommunen som samfunnsutvikler

Torgeir Aarvaag StokkeNytt Fafo-notat: Etableringen av kriterier for lokale forhandlinger i privat sektor

25. januar 2012
Torgeir Aarvaag Stokke avsluttet i desember 2011 et notat der han har gitt en historisk fremstilling av kriteriene for lokal lønnsdannelse i privat sektor. Han behandler bakgrunnen for innføringen av fem kriterier for lokale lønnstillegg i Verkstedsoverenskomsten og enkelte andre landsdekkende tariffavtaler i 1982 og de «fire kriteriene» som ble innført i lønnsoppgjøret LO/NHO i 1990. I tillegg drøftes kriterier for lokal lønnsdannelse i tariffavtaler utenfor LO/NHO-området og noen erfaringer med kriterienes betydningen for den lokale lønnsdannelsen.
Pil Last ned Fafo-notatet Etableringen av kriterier for lokale forhandlinger i privat sektor

Ida Hjelde Anne Hege StrandTom Erik VenneslandNye forskere på Fafo

Januar 2012
Ida Hjelde, Anne Hege Strand og Tom Erik Vennesland er nye forskere på Fafo Institutt for arbeidslivs- og velferdsforskning.
Ida har inntil nylig vært analytiker i Integrerings- og mangfoldsdirektoratet, og hun har tidligere jobbet som universitetslektor i sosiologi ved Universitetet i Oslo. På Fafo skal hun arbeide med etniske relasjoner og integrering.
Anne Hege kommer fra en stilling som PhD-stipendiat ved Universitetet i Bergen. Hun har tidligere vært ansatt ved det britiske departementet Inland Revenue, hvor hun bl.a. drev med HR-relatert forskning. På Fafo vil hun arbeide med komparativ velferdsforskning, kjønn og familiepolitikk.
Tom Erik har vært på Fafo en god stund, først som student, men han er nå ansatt som forsker i ett års vikariat. Han er sosiolog fra Universitetet i Oslo, med arbeidsmiljø, og organisasjonskultur og endring som spesialfelt.

Roy NielsenFafo-notatet Langsiktige konsekvenser av å vokse opp i leiebolig presenteres på seminar hos Husbanken

Januar 2012
Fafo-forsker Roy Nielsen presenterer dette notatet på et frokostseminar hos Husbanken den 26. januar. Her vil han gi en presentasjon av de kvantitative resultatene fra prosjektet «Konsekvenser av å vokse opp under vanskelige boforhold», som Fafo har utført på oppdrag fra Husbanken.
Pil Les mer om seminaret Oppvekst, boforhold og levekår
Pil Last ned notatet Langsiktige konsekvenser av å vokse opp i leiebolig

Jon Erik DølvikKronikk: Spådommer gjort til skamme

18. januar 2012
Med EØS-avtalen i baklomma, oljemilliarder på bok og en selvstendig sentralbank er den formelle suvereniteten vår intakt, samtidig som Norge har høstet gevinster av EUs markedsintegrasjon og outsourcet lovgivning til Brussel, skriver Jon Erik Dølvik i en kronikk i Dagsavisen i dag. – For to år siden oppnevnte regjeringen et forskningsbasert utvalg for å utrede alle sider ved EØS, Schengen og de andre avtalene Norge har med EU, og utvalget la i går fram sin rapport NOU 2012: 2 Utenfor og Innenfor. Dølvik har vært medlem av utvalget, som har vært ledet av Fredrik Sejersted.
Pil Les kronikken Spådommer gjort til skamme i Dagsavisen

Akram AtallahKronikk: West Bank and Gaza Strip - Going for reconciliation or drifting apart?

15. januar 2012
I denne kronikken i Maan News Agency diskuterer Fafo-forsker Akram Atallah det politiske systemet Hamas og Fatah bygger på Vestbredden og i Gaza. Atallah beskriver hvordan forsoning mellom de to politiske partiene har blitt svært vanskelig på grunn av geografisk deling og mangel på fredsforhandlinger med Israel. Hittil har samtalene dem imellom berørt saker som det har vært mulig å enes om, som framtida til PLO og nye valg. Men partene har veket unna mer kompliserte temaer som plassering av den palestinske regjeringen, politiet og sikkerhetsstyrkene og hvordan en skal sikre fredelig sameksistens mellom Hamas og Fatah lokalt.
Pil Kronikken er skrevet på arabisk: West Bank and Gaza Strip - Going for reconciliation or drifting apart?

Forside rapportNy Fafo-rapport: Tidstyver i barnehagen  

12. januar 2012
Hva er tidstyver i en barnehage? I skolen er byråkratisering og økte krav til dokumentasjon identifisert som tidstyver, men man vet lite om tidstyver i barnehager. Dette er bakgrunnen for rapporten Fafo-forskerne Heidi Nicolaisen og Åsmund Arup Seip presenterte på et frokostseminar hos Fafo i dag. Undersøkelsen er utført på oppdrag fra Bydel Alna, og den viser at barnehagebarn får stadig mindre voksenkontakt i barnehagen og at de ansattes tid spises opp av andre gjøremål.
Pil Last ned rapporten Tidstyver i barnehagen
Pil Les mer om rapporten Tidstyver i barnehagen
Pil Les mer om frokostseminaret

Jon RogstadNy rapport om diskriminering av jobbsøkere med utenlandske navn

10. januar 2012
Fafos forskningsleder Jon Rogstad har sammen med Arnfinn H. Midtbøen ved Institutt for samfunnsforskning undersøkt om det er vanskeligere for jobbsøkere med utenlandsk navn å komme inn i arbeidslivet enn for søkere med norske navn. Prosjektet er utført på oppdrag fra Barne-, likestillings- og inkluderingsdeprtemenetet. Forskerne presenterte i dag rapporten sammen med Audun Lysbakken. Prosjektet har gjennomgått 1800 fiktive jobbsøknader til reelle stillingsutlysninger for å avdekke diskriminering av jobbsøkere med navn som signaliserer minoritetsbakgrunn.
Pil Les omtale hos Institutt for samfunnsforskning
Pil Last ned rapporten hos ISF: Diskrimineringens omfang og årsaker
Pil Se medieomtale

Yiting Xue David Gairdner Per Martin Norheim-MartinsenNye forskere på Fafo

Januar 2012
Yiting Xue, David Gairdner og Per Martin Norheim-Martinsen er nye forskere på Fafo Institutt for anvendte internasjonale studier.

Yiting er PhD-kandidat ved Universitetet i Oslo, hvor hun tok mastergraden i Environmental and Development Economics i 2007. Hun ble uteksaminert i økonomi og jus i 2004 fra Fudan-universitetet i Shanghai.

David har lang erfaring med evalueringer i konflikt, post-konfliktsituasjoner og i svake stater. Han har arbeidet med politisk-økomisk analyse og vurderinger og med ulike multilaterale og globale fond. Før han kom til Fafo var David seniorpartner i Scanteam, et uavhengig konsulentselskap.

Per Martin har en PhD i International Relations fra Cambridge University. Før han kom til Fafo var han forsker ved Forsvarets forskningsinstitutt, og hans forskningsområder spenner over EUs sikkerhets- og forsvarspolitikk, internasjonale fredsoperasjoner og urbane konfliktmiljøer.

Jon RogstadKristian Rose TronstadKronikk: Elsker vi demokratiet?

5. januar 2012
Det politiske miljøet har fått en ny flerkulturell bekymring. Enten bruker ikke velgere med innvandrerbakgrunn stemmeretten eller så er de for aktive med stemmeseddelen. Hvorfor kan de ikke bare gjøre som oss? spør Fafo-forskerne Jon Rogstad og Kristian Rose Tronstad i denne kronikken i Dagsavisen.
Pil Les hele kronikken: Elsker vi demokratiet?

Bård Vegar SolhjellFafo-seminar 12. januar: Solidaritet på ny i det internasjonale samfunn?

Fafo inviterer til et seminar om de internasjonale utfordringene parlamentarisk leder for SV, Bård Vegar Solhjell, skisserer i boka Solidaritet på ny. Etter en presentasjon ved Solhjell vil det bli kommentarer fra forskningssjef Morten Bøås og seniorforsker Kjetil Selvik, begge ved Fafo. Seminaret varer fra kl 14.00-16.00.
Pil Påmelding og program 

Heidi NicolaisenÅsmund Arup SeipFafo-frokost 12. januar: Tidstyver i barnehagen  

Hva er tidstyver i en barnehage? I skolen er byråkratisering og økte krav til dokumentasjon identifisert som tidstyver, men man vet lite om tidstyver i barnehager. Dette er bakgrunnen for en undersøkelse Fafo-forskerne Heidi Nicolaisen og Åsmund Arup Seip har utført for Bydel Alna. På dette seminaret presenterer de rapporten der de har kartlagt tidstyver i barnehagene i bydelen. Etter mange år med politisk søkelys på å oppnå full barnehagedekning, signaliserer myndighetene nå behov for ny kunnskap om kvaliteten på det som faktisk foregår i barnehager til daglig. Personalet anses som den viktigste faktoren for å sikre kvalitet. Frokostseminaret varer fra kl 08.30-09.45.
Pil Påmelding og program  

May-Len SkilbreiNy artikkel: Is there a Nordic prostitution regime?

5. januar 2012
Fafos instituttleder May-Len Skilbrei har sammen med Charlotta Holmström ved Malmö högskola skrevet artikkelen “Is There a Nordic Prostitution Regime?” i Crime and Justice, Volum 40: Crime and Justice in Scandinavia. Forfatterne beskriver endringene i prostitusjonspolitikken i de nordiske landene de siste 15 årene. Sverige, Norge og Island har kriminalisert kjøp av seksuelle tjenester, mens Finland har kriminalisert kjøp av sex fra ofre for menneskehandel eller personer involvert i hallikvirksomhet. At flere land har innført liknende ordninger betyr ikke at de nordiske landene har lik tilnærming. Politikken er formet ut fra ideologiske og empiriske sammenhenger, og ut fra ulike modeller for sosialt arbeid og samhandling i de enkelte land.

Heidi GautunArne Backer GrønningsæterNy rapport i forbindelse med evalueringen av barnevernsreformen

5. januar 2012
Barne-, likestillings- og inkluderingsdepartementet har gjennomført en evaluering av barnevernsreformen fra 2004. Fafo-forskerne Heidi Gautun og Arne Backer Grønningsæter har sammen med Elisabeth Backe-Hansen og Elisiv Bakketeig (begge hos NOVA) evaluert institusjonstilbudet. Deres rapport er en av flere delevalueringer av den statlige overtakelsen av fylkeskommunens oppgaver innen barnevernet i 2004. Rapporten er publisert hos NOVA. Forfatterne avdekker i hvilken grad det statlige barnevernet har nådd målene som ble satt ved oppstart. En sentral målsetting har vært å synliggjøre hvilke forhold som fremmer og hemmer måloppnåelsen. En viktig målsetting i opprettelsen av den nye etaten var å få kontroll med utgiftene på barnevernsområdet og få til en jevnere fordeling av ressursene imellom regionene.
Pil Les mer om og last ned rapporten: Institusjonsplassering siste utvei? Betydningen av barnevernsreformen fra 2004 for institusjonstilbudet

Torgeir Aarvaag StokkeTorgeir Aarvaag Stokke 1965 – 2011

Det er med stor sorg Fafo må meddele at vår kollega Torgeir Aarvaag Stokke gikk bort i romjula, bare 46 år gammel. Med Torgeirs bortgang mister vi ikke bare en fremragende og uerstattelig fagperson, men også en kjær kollega og venn. Torgeir har jobbet på Fafo siden 1988 og har vært helt sentral i oppbyggingen av Fafo generelt, og instituttets forskning på fagbevegelse, trepartssamarbeidet og den nordiske modellen spesielt. Han hadde nær faglig kontakt med partene i norsk arbeidsliv og ble alltid lyttet til. Torgeir vil bli dypt savnet av venner og kolleger på Fafo.

Vår varmeste medfølelse går nå til Torgeirs barn, familie og venner.

Minneord for Torgeir Aaarvaag Stokke