Fafo: Hjem

blank

Om Fafo
Forskning
Ansatte
Publikasjoner
Søk
English
Logg inn

blank

Fafo-frokost: Blir kreftrammedes behov ivaretatt i arbeidsliv og velferdsstat?

Vi inviterte til Fafo-frokost med rapportlansering onsdag 18. mars 2009

Fafo-rapporten "Kreftrammedes levekår" ble offentliggjort på dette frokost-seminaret. Rapporten har tatt for seg hvordan jobbsituasjon, økonomi og familiesituasjon påvirkes av en kreftsykdom. Kreft rammer svært ulikt og dette påvirker kreftrammedes levekår. Hva skjer med jobbsituasjon og økonomi? Hva slags oppfølging får den enkelte? Og hva med barna når mor eller far rammes av kreft?

Fafo har, på oppdrag fra Kreftforeningen og i samarbeid med Høgskolen i Vestfold og Telemarksforskning gjennomført en bred undersøkelse blant kreftpasienter. Undersøkelsen viser at mye fungerer bra i oppfølgingen av kreftpasienter, men det er også behov for forbedringer innen helsevesenet, NAV og arbeidslivstilrettelegging, sier fungerende generalsekretær i Kreftforeningen, Ole Alexander Opdalshei. Forskningssjef ved Fafo, Tone Fløtten har ledet Fafo-undersøkelsen som har sett på levekår for kreftrammede nordmenn.

Pil Se programmet for frokost-seminaret her

 

Lysark fra innledninger og kommentarer:

Pil Kreft og levekår. Ved prosjektleder Tone Fløtten (Fafo), Karin Gustavsen (Telemarksforskning) og Steffen Torp (Henær-senteret, Høgskolen i Vestfold)
Pil Kreftrammedes levekår. Ved Nina Adolfsen, rådgiver i Kreftforeningen
Pil Arbeidsgivers tilretteleggingsplikt. Ved Liv Ragnhild Teig, avdelingsdirektør for arbeidsliv i NHO

 

Se også nyhetssakene:

Pil Kreft = lavere lønn (ABC Nyheter, 18.03.09)
Pil Kreftsyke klarer seg bra i arbeidslivet (Dagsavisen, 18.03.09)
Pil Jobb og kreft fungerer bra (LO-Aktuelt, 18.03.09)

 

 

 

 

 

Publikasjoner fra prosjektet

OmslagPil Kreft og levekår. Et sammendrag (2009)

 

 

 

 

 

 


Forside rapport

Pil Kreftrammedes levekår (2008)

 

 

 

 

 

 

Forside rapportPil Barn og unge i kreftrammede familier (2008)

 

 

 

 

 

Forside rapportPil «Vanvittig mye å finne ut av» Kreftrammedes opplevelse av støtte fra det offentlige, nærmiljøet og arbeidsplassen (2007)