Fafo: Home

blank

About Fafo
Research
Staff
Publications
Search
Norsk
Log in

Fafo blank

229

Åsmund Arup Seip

Medlemsendringer i Hotell- og Restaurantarbeiderforbundet under streiken våren 1996

Analyse av medlemsstatistikk

ISBN 82-7422-164-8
1997 31 p NOK 135,- Order no: 229 pil Order

Nettutgave (pdf - 1,78) * Publikasjoner om samme emne

I 1996 gjennomførte Hotell- og Restaurantarbeiderforbundet en nesten to uker lang streik i slutten av april. Streiken involverte over 20 store og små steder rundt i landet, og fikk stor oppmerksomhet fra mediene. I denne undersøkelsen ser vi på hvordan streiken påvirket rekrutteringen til Hotell- og Restaurantarbeiderforbundet.

En rekke forhold kan føre til endringer i medlemsmassen til et fagforbund. Vervekampanjer, profilering under tarifforhandlinger eller spesielle hendelser i bransjen kan gi et forbund flere medlemmer. Få hendelser er likevel mer skjellsettende for et forbund enn en streik. Det er derfor av betydning for et forbund hvilken virkning en streik kan ha for arbeidstakernes ønske om å stå tilsluttet en fagorganisasjon.

Gjennom å analysere medlemsstatistikken i Hotell- og Restaurantarbeiderforbundet kan vi få svar på spørsmål om medlemsrekruttering under en streik. Fikk forbundet flere medlemmer på grunn av streiken? Når meldte hotell- og restaurantarbeiderne seg inn i forbundet? Var det før, under eller etter streiken? Undersøkelsen belyser også hvilke avdelinger og virksomheter som hadde størst innmelding, og om dette var avdelinger og virksomheter som var tatt ut i streik eller om innmeldingene var like mange ved andre avdelinger og virksomheter. Ved å se på hvor lenge de som meldte seg inn i forbundet under streiken ble stående i organisasjonen, gir undersøkelsen et mål på hvor stabile de nye medlemmene var.

 

Innhold

Målsetting med prosjektet

Rekruttering i streikesituasjoner

Hvilke forhold kan ha påvirket endringer i Hotell- og Restaurantarbeiderforbundets medlemsmasse våren 1996?
Beslutningen om kontingentendringer
Forberedelser til tariffoppgjøret
Streiken
Tariffoppgjøret

Hvordan måle medlemsøkning?
Hvilke grupper medlemmer har forbundet?
Hvordan foregår registreringen av nye medlemmer?

Påvirket streiken rekrutteringen til organisasjonen?
Et sammenlikningsgrunnlag 12 Medlemsendringer i streikeperioden 1996
Størrelsen på medlemsendringene
Tidspunktet
Oppsummering

Hvor kom de nye medlemmene fra?
Rekrutteringen ved avdelingene
Var rekrutteringen større ved streikeutsatte virksomheter?
Forskjeller i rekruttering

Hvor stabile var de nye medlemmene?
Sammenlikning med tidligere år
Hvor mange hadde vært medlem tidligere?
Oppsummering

Konklusjon
Viktigste funn