Arbeid og aktører i norske datasentre
Datasenterbransjen har hatt sterk vekst i Norge de siste årene. Økende etterspørsel etter digital regnekraft, offentlige strategier og analyser av økonomiske ringvirkninger indikerer videre investeringer og økning i arbeidsplasser i årene som kommer. Samtidig finnes det begrenset systematisert kunnskap om hva som kjennetegner bransjen og den datasenterindustrien som allerede eksisterer i Norge.
Fafo gjennomfører derfor et forskningsprosjekt om datasenternæringen i Norge. Prosjektet skal utforske og beskrive næringen gjennom en kartlegging av ulike typer datasentre og tilhørende verdikjeder.
To overordnede tema står sentralt: arbeidet og aktørene.
Prosjektet vil blant annet undersøke:
- Hva slags ulike typer datasentre finnes i Norge? Hvordan kan datasentrene kategoriseres? Hvem er de viktigste aktørene?
- Hva kjennetegner jobbene i den norske datasenternæringen?
- Hvor mange arbeidsplasser finnes i næringen i dag? Hvordan har dette utviklet seg over tid?
- Hvordan fordeler arbeidsplassene seg på ulike faser av utviklingen og ulike deler av driften?
- Hva slags typer arbeidsplasser er dette, og hva kjennetegner dem når det gjelder kompetansekrav, tilknytningsformer og lønns- og arbeidsvilkår?
- Hva kan dette fortelle om datasenternæringen som del av norsk arbeids- og næringsliv i dag?
- Hva er det behov for mer kunnskap om?
Prosjektet er samfinansiert av Abelia, NHO Elektro, Norsk Industri, EL og IT Forbundet, Norsk Arbeidsmandsforbund, NITO og Tekna.
For spørsmål og henvendelser til prosjektet, kontakt prosjektleder Sondre Thorbjørnsen på telefon 97772409 eller e-post .
Forskere
-
Prosjektleder:
Formidling
Prosjektperiode
-
Oppstart:mars 2026
-
Avsluttes:oktober 2026
Oppdragsgiver
- Abelia, Norsk Industri, NITO, Tekna, NHO Elektro, Norsk Arbeidsmandsforbund & EL og IT