Synnøve Ø. Jahnsen er både lokalt og internasjonalt orientert, og hennes interesser spenner på tvers av fagfelt som helse- og sosialfaglig arbeid, kriminalitetsforebygging, beredskap og samfunnssikkerhet.
Jahnsen, avla ph.d.-grad i sosiologi ved Universitetet i Bergen i 2014. Temaet for hennes avhandling var samhandling på prostitusjon- og menneskehandelsfeltet.
Utover dette har Jahnsen erfaring fra forskning på politiets metoder, etterretning, politireformen, kommunenes implementering av krisesenterloven, bostedsløshet og beskyttelse av arbeidsmigranters rettigheter.
Jahnsen har bakgrunn som stipendiat og underviser på Senter for kvinne- og kjønnsforskning i Bergen, men har også undervist ved andre institutt på UiB, i tillegg til forelesning og veiledning ved Politihøgskolen, UiO og OsloMet.
Hun har også jobbet som fagkonsulent ved Personvernombudet for forskning, NSD og på Prosenteret i Oslo kommune. De siste årene har hun vært ansatt på Norce, tidligere Rokkansenteret i Bergen.
Jahnsen har hatt flere redaktør og lederverv, og har blant annet redigert to bøker utgitt på Routledge. Jahnsen er medlem av forskergruppen Velferd og levekår ved Fafo, samt forskningsgrupper ved politihøgskolen og UiO.
Utdanning
Arbeidsområder
Aktive prosjekter
Dette prosjektet undersøker behovet for et langtidsovernattingstilbud blant bostedsløse migranter i Oslo og hvilke utfordringer de møter i et system preget av varierende rettigheter og begrenset tilgang til helsetjenester.
Fafo er en av partnerne i BOVEL – Senter for bolig- og velferdsforskning. Senteret ledes av Velferdsforskningsinstituttet NOVA ved OsloMet. I partnerskapet deltar de øvrige SVA-instituttene ved Oslo Met, Arbeidsforskningsisntituttet (AFI), Forbruksforskningsinstituttet SIFO og By- og regionforskningsinstituttet NIBR. I tillegg til Fafo er også Frischsenteret, Institutt for samfunnsforskning, VID vitenskapelige høgskole, Nord Universitet og Nordlandsforskning partnere i senteret.
Prosjektet studerer norsk politikkutvikling og innsats for å bekjempe utnyttelse av arbeidsinnvandrere, herunder virkninger av økt tverretatlig samarbeid og kontrollvirksomhet i kampen mot menneskehandel, sosial dumping og arbeidslivskriminalitet. For å sette det norske eksemplet i perspektiv vil det bli gjort sammenligninger med andre nordiske land.
Mangfoldet i den norske befolkning har fått økende oppmerksomhet i utviklingen av offentlig politikk og tjenester de siste tiårene. Et mangfoldsperspektiv innebærer en erkjennelse av at risiko for vold og diskriminering, krenkelsenes form og retning, samt utsatte og utøveres hjelpebehov, kan variere mellom og innad i grupper – basert på konstellasjoner av og interseksjonelt samspill mellom en rekke ulikhets- og maktdimensjoner, som kjønn, alder, sosial bakgrunn, etnisitet, religion, funksjonsevne, seksuell orientering m.m.
Eldre innvandrere har over lengre tid har gått under radaren når det gjelder utsatthet for vold eller overgrep.
Publikasjoner
Fafo-publikasjoner
Vitenskapelige publikasjoner
Annen publisering
Formidling
Når arbeidstakere blir utnyttet: politikkutvikling, fortolkning og håndhevingspraksiser
28. januar 2026
Integrative approaches to labour exploitation and work-related crime in the Nordic context
18. desember 2025
Felles kamp i splittelsens tid: Hvordan beskytte minoritetskvinner mot vold?
27. november 2025
Arbeidslivskriminalitet stoppes ikke av landegrenser
Invisible Victims? Elder Abuse, Migration, and Barriers to Justice
3. september 2025
Ageing at the Margins: Violence and Vulnerability among Older Migrants in Norway
26. august 2025
Violence against Elderly Migrants: What we know and what we need to know?
14. august 2024
Vold og overgrep mot eldre med innvandrerbakgrunn
22. mai 2024
Nyheter på Fafo.no
Fafo-publikasjoner
Vitenskapelige publikasjoner
Ekstern formidling
| Dato | Kategori | Tittel | Fafo-side |
|---|---|---|
19. desember 2025 | Seminarer og presentasjoner
| Når arbeidstakere blir utnyttet: politikkutvikling, fortolkning og håndhevingspraksiser | Fagforbundet.no Svart økonomi-konferansen 2026 | |
18. desember 2025 | Seminarer og presentasjoner
| Integrative approaches to labour exploitation and work-related crime in the Nordic context | Heuni.education/integrate Webinar | |
17. desember 2025 | Kronikker og debattinnlegg
| Prosenteret kuttes: Vet de hva de gjør? | Forskersonen.no | |
25. november 2025 | Seminarer og presentasjoner
| Felles kamp i splittelsens tid: Hvordan beskytte minoritetskvinner mot vold? | Mirasenteret.no | |
10. september 2025 | Seminarer og presentasjoner
| Arbeidslivskriminalitet stoppes ikke av landegrenser | Arbeidsliv i Norden | |
03. september 2025 | Seminarer og presentasjoner
| Invisible Victims? Elder Abuse, Migration, and Barriers to Justice | Programme Eurocrim 2025 | |
26. august 2025 | Seminarer og presentasjoner
| Ageing at the Margins: Violence and Vulnerability among Older Migrants in Norway | Conference homepage Symposium on Precarities and Temporalities in Migratory Contexts | |
27. mai 2025 | Seminarer og presentasjoner
| Vold mot eldre med innvandrerbakgrunn | Programside Kriminologikonferansen 2025 | |
14. august 2024 | Seminarer og presentasjoner
| Violence against Elderly Migrants: What we know and what we need to know? | Conference homepage NMR Conference 2024 | |
31. mai 2024 | Intervjuer
| Kvinner som blir hjemløse bruker andre strategier enn menn | Kilden | |
22. mai 2024 | Seminarer og presentasjoner
| Vold og overgrep mot eldre med innvandrerbakgrunn | Programside TryggEst-konferanse 2024 |
Seminarer og arrangementer
Fafo.no-nyheter
| Dato | Kategori | Tittel | Mer |
|---|---|---|
14. november 2022
| Suksess for nytt språk om a-krim |
Fullførte prosjekter
På oppdrag fra Bufdir skal Fafo gjennomføre en evaluering av det statlige tilskuddet til Stine Sofie Senteret